jak usunąć gumę z ubrania
Aktualności,  Moda

Poznaj sprytne sposoby na to, jak usunąć gumę z ubrania

Na pewno każdemu z nas, zdarzyło się znaleźć gumę do żucia przyklejoną do spodni lub innej części garderoby. Wówczas podejmowaliśmy próby jej usunięcia, które mogłyby uratować nasze ubranie. Usuwanie przy pomocy niesprawdzonych sposobów często kończyło się niepowodzeniem lub uszkodzeniem tkaniny, a przecież nie wyrzucimy ulubionych jeansów czy swetra. Jak usunąć gumę z ubrania? Oto kilka sposobów, które są skuteczne i pomogą nam pozbyć się jej z ulubionych ubrań.

Jak usunąć gumę z ubrania przy pomocy żelazka lub suszarki?

Bardzo wysoka temperatura, pomoże zmienić konsystencje gumy do żucia. Pamiętajmy jednak, że możemy te sposób wykorzystać w przypadku jeansu lub bawełny. Wysoka temperatura może uszkodzić delikatne materiały, takie jak np. kaszmir czy satyna. Jak usunąć gumę z ubrania z pomocą wysokiej temperatury? Oto instrukcja:

  1. nastawiamy żelazko na średnią moc lub suszarkę na maksymalne ciepło
  2. miejsce, w którym znajduje się guma przykrywamy np. zwykła kartką
  3. delikatnie prasujemy lub ogrzewamy miejsce, nie przyciskając żelazka
  4. nagrzaną gumę, możemy zeskrobać, np. cienkim nożykiem.
  5. Gotowe!

Guma, która pod wpływem temperatury zmieniła swoją konsystencję, powinna szybko i łatwo odejść od tkaniny, a nam pozostanie jedynie uprać ubranie, by nie pozostała na nim plama.

Jak usunąć gumę z ubrania przy pomocy lodu?

Jak usunąć gumę z ubrania, jednocześnie go nie niszcząc?. Otóż, możemy wykorzystać do tego lód. Okazuje się, że niska temperatura również zmieni konsystencję gumy do żucia i sprawi, że straci ona swoje właściwości. Każdy z nas w domu czy mieszkaniu, na pewno posiada zamrażarkę. Możemy więc pozbyć się gumy w kilku prostych krokach:

  1. na początku, zeskrobmy szczoteczką do zębów tyle ile się da. Część gumy do żucia powinna odejść od materiału;
  2. następnie możemy schować ubranie w zamrażarce lub obłożyć miejsce, do którego przykleiła się guma lodem;
  3. uważajmy, by nie złożyć materiału w taki sposób, by skleił się on jeszcze bardziej;
  4. odczekajmy około 4-5 godzin;
  5. po wyjęciu, możemy delikatnie skruszyć zamrożoną gumę, która szybko i łatwo odejdzie od materiału.

Jeśli guma przykleiła się do kurtki czy innego ubrania, które nie zmieści się do zamrażarki, obłóżmy je szczelnie lodem i cierpliwie czekajmy. Guma straci swoją lepkość i elastyczność, a następnie się wykruszy. Pamiętajmy jednak, by systematycznie wymieniać lód, co pomoże zachować nam możliwie najniższą temperaturę. Gotowe! Ulubione jeansy czy płaszcz, zostały uratowane. Pozostaje je tylko wyprać, by po przyklejonej gumie, nie pozostał żaden ślad.

Możliwość komentowania Poznaj sprytne sposoby na to, jak usunąć gumę z ubrania została wyłączona