Świadoma pielęgnacja sposobem na przetłuszczające się włosy?
Temat świadomej pielęgnacji dla jednych może być totalną nowością, inni zaś mogą doskonale odnajdywać się w niej już od dłuższego czasu. Warto na początek zadać sobie pytanie, co to właściwie znaczy świadomie pielęgnować? Czy wystarczy myć włosy i używać odżywek? Przecież to są właśnie świadome zabiegi, których zadaniem jest utrzymanie włosów w dobrej kondycji i świeżości. Odpowiedź na to pytanie jest jednak nieco bardziej skomplikowana. Opisane zabiegi pielęgnacyjne niewątpliwie są obowiązkowe, ale samo ich wykonywanie może nie zagwarantować oczekiwanych rezultatów. Tak naprawdę ważne jest to, jak wykonujemy te zabiegi oraz jakich produktów używamy. Warto wspomnieć również o tym jak ważna jest pielęgnacja włosów po ich umyciu. I tak problem przetłuszczających się włosów jest często wieloaspektowy i tak też należy do niego podchodzić.
Garść porad na start
Całe szczęście istnieje garść praktycznych porad dotyczących pielęgnacji przetłuszczających się włosów, które mogą okazać się pomocne w zniwelowaniu problemu. Warto zacząć od tego, że ,,przetłuszczanie się włosów” jest zwrotem potocznym, ponieważ tak naprawdę przetłuszcza się skóra głowy i to o nią należy zadbać. Nie należy więc słuchać haseł, które mówią, że ,,włosy trzeba przyzwyczaić”. Przetłuszczona skóra głowy jest siedliskiem bakterii, a w celowo przetrzymywanym łoju i brudzie mogą rozwinąć się grzyby i groźne drobnoustroje. Celem powinno być więc doprowadzenie do tego, aby skóra głowy się nie przetłuszczała.
Ważnym aspektem jest to, aby po myciu pod żadnym pozorem nie kłaść się do łóżka w mokrych włosach. Tym sposobem wilgoć nie będzie mogła swobodnie odparować. Zazwyczaj w takiej sytuacji większość ludzi budzi się w częściowo mokrych włosach, co ma dramatyczny wpływ na ich kondycję, a także stwarza niebezpieczne środowisko dla drobnoustrojów. Mając problemy z przetłuszczaniem, skórę głowy zawsze podsusz suszarką!
Twój zestaw do świadomej pielęgnacji
- Szampon z mocnym detergentem w składzie (szukaj w składzie nazw: SLS (Sodium Lauryl Sulfate) lub SLS (Sodium Laureth Sulfate), ponieważ są to najczęściej dodawane do szamponów mocne detergenty).
Wybierając odpowiedni produkt, zwróć uwagę, aby pod koniec składu produktu nie występowały bardzo długie nazwy chemiczne zaczynające się na M: (Methylisothiazolinone oraz Methylchloroisothaiazolinone), ponieważ u wielu ludzi powodują one zaczerwienienia oraz uciążliwe swędzenie. - Szampon z łagodnym detergentem (Szukaj w składzie takich detergentów jak na przykład: Coco Betaine, Cocamidopropyl Betaine, Sodium Cocoyl Isethionate, Behentrimonium Chloride, Behentrimonium Methosulfate)
- peeling chemiczny (trychologiczny)
- Odżywki (najlepiej te, które zaspokajają potrzeby włosów dotyczące trzech filarów równowagi PEH).
Doskonałym rozwiązanie i gigantycznym uproszczeniem okaże się również stosowanie produktów dedykowanych dla przetłuszczającej się skóry głowy. Doskonale współpracować będą także produkty dodające objętości, czyli te do stosowania na włosy cienkie i przerzedzone.
Mam już produkty-co dalej?
Pamiętaj, że walka z przetłuszczaniem to proces, ale satysfakcjonujące efekty powinnaś zauważyć już po pierwszych kilku myciach. Wszelkie czynności pielęgnacyjne należy zacząć od wykonania peelingu. Postępuj zgodnie z instrukcją zamieszczoną przez producenta na opakowaniu. Zwykle trzeba będzie rozprowadzić produkt na suchej skórze głowy i pozostawić na około 10-15 minut. Następnie spłukać i dokładnie umyć skórę głowy. Na koniec należy pamiętać o aplikacji ulubionej odżywki.
Właściwa pielęgnacja (przynajmniej na początku) może wyglądać w następujący sposób – jedno mycie powinno być mocne, następne 3-4 łagodne – schemat należy powtarzać regularnie. Z czasem, gdy włosy przestaną się mocno przetłuszczać, można rozpocząć eksperymentowanie. Jedno jest pewne – na pewno systematyczna świadoma pielęgnacja, znacznie zniweluje problem przetłuszczającej się skóry głowy!