Dieta w atopowym zapaleniu skóry
Atopowe zapalenie skóry u dzieci to niezwykle częsta przypadłość, która pod żadnym pozorem nie powinna być bagatelizowana. Oprócz stosowania odpowiedniej pielęgnacji w walce z charakterystyczną suchością skóry, swędzeniem, a niekiedy także ranami lub łuszczeniem naskórka ważne jest wprowadzenie diety odpowiedniej dla maluchów. Jak powinna wyglądać dieta w atopowym zapaleniu skóry? Jakie produkty warto włączyć?
AZS u dzieci
Atopowe zapalenie skóry dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych. Charakterystycznymi objawami tego schorzenia skóry jest zgrubienie lub łuszczenie się naskórka, nieustannie powracające uczucie świądu, zaczerwienienia, a także suchość skóry. Więcej informacji o suchej i zaczerwienionej skórze, znajdziesz tutaj. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że w przypadku dzieci zmiany atopowe zwykle zlokalizowane są na zgięciach łokci, twarzy oraz szyi. Nieco cięższe przypadki mogą oznaczać zmiany na całym ciele. Niebywale ważne jest stosowanie odpowiednich kosmetyków. Z pomocą przyjdą emolienty, które w swojej ofercie posiada marka Dexeryl.
Atopowe zapalenie skóry u dzieci a dieta
W przypadku najmłodszych członków rodziny atopowe zapalenie skóry zwykle idzie w parze z nietolerancjami pokarmowymi. Najczęściej dotyczy to mleka krowiego, jaj kurzych, pszenicy, ryżu, orzechów ziemnych, marchwi, jabłka, selera. Należy pamiętać jednak, że wykluczenia poszczególnych produktów nie powinny być przeprowadzane na własną rękę. Niewłaściwa dieta w atopowym zapaleniu skóry może mieć bowiem opłakane dla zdrowia skutki. Co więcej, u niemowląt produkty są w stanie w znacznym stopniu wpłynąć na zmiany.
Oprócz wykluczeń czynników alergicznych z diety bardzo ważna jest również suplementacja i dostarczanie witaminy D3. Dzieciom między 6. a 12. miesiącem życia należy podawać od 400 do 600 IU witaminy D. Należy pamiętać, że suplementacja u dzieci do lat 3 jest zalecana przez specjalistów. Później jest również wskazana. Dieta w atopowym zapaleniu skóry zarówno u dzieci, jak i dorosłych może okazać się niezastąpiona w przypadku zmniejszania i częstotliwości powstawania kolejnych zmian skórnych.